Przejdź do treści

To był lipiec 1945

program filmowej edukacji historycznej
dotyczący wydarzeń związanych z Obławą Augustowską

Zadaniem projektu „To był lipiec 1945” jest upowszechnianie wiedzy na temat Obławy Augustowskiej, zwanej też w północnej Polsce „Drugim Katyniem”. Historia Obławy Augustowskiej jest jedną z ostatnich tragedii dziś odsłanianych, o której stosunkowo niedawno zaczęli mówić świadkowie. Projekt zakłada rejestrację wspomnień świadków tej jednej z największych, zaraz po Katyniu (ale bliższej czasowo i geograficznie), tragedii Polaków, która wydarzyła się dwa miesiące po zakończeniu wojny. Dramat ludności Podlasia do tej pory jest niezapisaną i nierozpoznaną do końca historią powojennej Polski, którą trzeba opowiedzieć na nowo. Projekt przybliży mało znaną, a zarazem największą w powojennej Polsce zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku. Są też jej inne nazwy: „obława lipcowa”, czy „kolejny Katyń”.

***

Organizator: FILMFORUM.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Projekt zrealizowany przy wsparciu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Partnerzy: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku, Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.

Patronat: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Opieka artystyczna: Jerzy Hoffman, Iza Pająk, Marcin Kot Bastkowski, Andrzej Fidyk, Waldemar Czechowski, Teresa Kaczorowska, Ewa Szwarc

Opieka techniczna: Kuba Bastkowski, Jan Lewandowski