Przejdź do treści

EAST

Międzynarodowe warsztaty filmowe „EAST – European Academy of Social Transformation”, które odbyły się podczas 7. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Celem wydarzenia jest aktywizacja młodzieży z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas warsztatów zostały zrealizowane trzy krótkie formy filmowe dotyczące tak istotnych dla naszej części Europy zagadnień, jak ochrona przyrody, czy skomplikowane losy lokalnych społeczności funkcjonujących na styku różnych kultur i narodowości.

Include Earth In Your Dreams

Niemalże osiem miliardów ludzi, a tylko jedna planeta. Każdy posiada swoje własne plany, aspiracje. Bohaterowie naszego filmu dzielą się swoimi marzeniami, planują jaką ścieżkę zawodową wybrać. Wreszcie dzielą się swoją filozofią życia, troskami o przyszłe jutro. Kontakt sam na sam z naturą, szum jeziora, przełamywanie oporu wody koniuszkami palców – tego może nam kiedyś zabraknąć. Nie ma planety B, dlatego musimy szanować tą, którą mamy.

Bądź superbohaterem dla planety

Człowiek składa się z niej w 70%, Ziemia w 71%. Woda – dziś wszyscy marnujemy ją każdego dnia w ogromnych ilościach. Bohaterowie naszego filmu pokażą nam niektóre codzienne czynności, które przyczyniają się do zużycia największej jej ilości.

To nie ich wina

Życie przeszłością niesie ze sobą wiele konsekwencji, choć i tak nie mamy na nią żadnego wpływu. Czy należy zatem oceniać ludzi przez pryzmat ich przodków lub historii ich kraju? Warto dbać o to, by miejsca pamięci nie były miejscami nienawiści.

***

Organizatorem warsztatów „EAST – European Academy of Social Transformation” jest Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.

Partnerzy projektu: Tavo Europa (Litwa), Social Film Studio (Białoruś) i Cinemahall (Ukraina).

Filmy zostały zrealizowane podczas 7. WAMA Film Festival w Olsztynie. Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.