Podczas dokumentacji terenowej łemkowskich krywulek mieliśmy szczęście spotkać się z członkiniami Zespołu Widymo z Sanoka. Zespół gościł w Schronisku PTTK w Bartnym, gdzie dał piękny koncert karpackich pieśni. Dla nas była to także okazja, by udokumentować krywulki i koralikowe kryzy, które posiadają członkinie Zespołu.
Widymo to zespół złożony z kobiet obdarzonych głosami o różnorodnych barwach. Swym polifonicznym śpiewem wprowadzają słuchaczy w wielokulturową przestrzeń Karpat. „Widymo” w starosłowiańskim języku oznacza „wiemy, znamy”, co podkreśla głębokie zakorzenienie śpiewaczek w lokalnej kulturze i historii. Ich twórczość to hołd dla wielokulturowego dziedzictwa i współistnienia różnych grup etnicznych i religijnych, które przez wieki współtworzyły kulturę Karpat.


Zespół Widymo przed koncertem w Schronisku PTTK w Bartnym. Po prawej Ewa Biel ze Schroniska PTTK w Bartnym.
Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku. Narodził się z fascynacji odnalezionymi i odśpiewywanymi na nowo pieśniami Karpat. W 2025 roku obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Zespół angażuje się w inicjatywy artystyczne mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego i tradycji muzycznych Karpat oraz pogranicza polsko-ukraińskiego. Stale współpracuje z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej i regionalnymi ośrodkami kultury.
Członkinie Zespołu często zakładają do strojów tradycyjne łemkowskie krywulki i ukraińskie kryzy, także wykonane z małych szklanych koralików. Kryzy są najczęściej większe od krywulek, ale mają rzadszy ścieg i najczęściej są jednokolorowe. Krywulki i kryzy wykonał dla Zespołu ukraiński artysta Andryi Bobyk z Tarnopola, który ma łemkowskie korzenie.








Krywulki łemkowskie i ukraińskie kryzy z kolekcji Zespołu Widymo.
Dziękujemy Zespołowi Widymo za wspaniały koncert, piękne rozmowy i pomoc w dokumentowaniu krywulek i kryz, a także Pani Ewie Biel ze Schroniska PTTK w Bartnym za udzielenie gościny i pomoc organizacyjną podczas dokumentacji.
***
Projekt „Cyfrowy katalog łemkowskich krywulek ze zbiorów publicznych i prywatnych w Polsce. Identyfikacja, digitalizacja, opis i upowszechnienie zbiorów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

